Praha 10: Hřiště Sobotecká – spolupráce veřejného a soukromého sektoru na unikátní revitalizaci dětského prostoru

Iniciativa soukromého investora vedla k zásadní proměně zanedbané plochy na moderní dětské hřiště a městský park. Výslednou podobu této významné herní plochy ovlivnilo participativního setkání s místními občany.

Název obce/města/regionu: Praha 10
Příjmení, jméno: Bc. Pecánek Martin
Organizace: Městská část Praha 10
E-mail: martin.pecanek@praha10.cz
Téma: Komunikace mezi veřejnou správou, občany a dalšími subjekty, participace
Sport, pohybové aktivity a místní rekreace

Primárním cílem byla rekonstrukce významné herní plochy, kterou by sama MČ P10 nyní neměla možnost financovat. Díky nabídce soukromého donátora ale mohlo k realizaci dojít.

Hlavním výstupem je realizované nové dětské a zároveň sportovní hřiště.

Realizace spočívala nejprve v participaci s veřejností, na základě níž došlo k přípravě finálního návrhu. Architekt projektu do výsledné podoby zapracoval maximum nápadů a podnětů místních občanů. Vlastní realizace probíhala téměř nezávisle na MČ a byla v režii projektanta. Soukromý sektor má v tomto ohledu větší flexibilitu a realizace mohla proběhnout podstatně rychleji.

Ke slavnostnímu otevření revitalizovaného dětského prostoru došlo 20. června 2024 za účasti donátora, projektanta, zástupců městské části a velmi početného zástupu spokojených dětí a jejich rodičů. Městská část Praha 10 bude postupně přebírat dílo do své správy.

Navazuje Váše aktivita/projekt na nějaký politicko-strategický dokument?

Plán rekonstrukcí dětských hřišť a sportovišť v letech 2024 - 2026

Vznikly konkrétní dokumenty (publikace, videozáznamy, metodiky.. )?

Vizualizace a projektová dokumentace před vlastní realizací, viz příloha

Aktualita na webu

Videoprezentace projektu

Začátek aktivity: 01.01.2024
Konec aktivity: 20.06.2024
Foto JPG (2 MB)
Foto JPG (2,3 MB)
Foto JPG (594 kB)
Foto JPG (2,7 MB)
Foto JPG (2,5 MB)

Jaké byly finanční náklady na realizaci aktivity? [tis. Kč] 20000
Jak byla aktivita financována? Soukromý investor - donátor (lokální mecenáš)
Detailní rozpis: Náklady byly 20 000 000 Kč.

Jaká doporučení/rady lze z realizace Vašich aktivit vyvodit a poskytnout ostatním obcím/městům s podobným záměrem? Je vhodné více propojovat aktivity města a zde sídlících podnikatelů. Tím dochází k oboustranně většímu souznění a interakci, která může vyústit až ve významné donátorství. Ve výsledku tak dojde k urychlení rozvoje obce.

Rizika, překážky a pozitivní okamžiky v procesu realizace

Jaké byly silné stránky Vaší aktivity/projektu při jeho realizaci? Obec je při realizacích výrazně omezována legislativou, nemůže dostatečně flexibilně reagovat na nové okolnosti. To je v případě soukromé investice odbouráno, realizace je tedy podstatně rychlejší.
Setkali jste se při realizaci aktivit/projektu s událostí, která je/ho zásadně ovlivnila? Zásadní vliv mělo financování projektu, poté, kdy se zástupcům vedení obce podařilo získat donátorský příspěvek. K přesvědčení napomohl zájem MČ na dokončení plochy (převzetí záruk za vybudování toalet) a následné zajištění péče a zvýšené údržby o realizovaný projekt, který má potenciál být místem setkávání několika budoucích generací pražských dětí a to nejen v Vinohrad.

Byl nějakým způsobem měřen a vyhodnocen dopad realizované aktivity/projektu? Výrazně se zvýšila návštěvnost hřiště, což je samozřejmě žádoucí, současně to klade zvýšené nároky na běžnou péči a údžbu plochy.
Plánujete aktivitu/projekt dále rozvíjet/udržovat? Primárně budeme udržovat nově vybudované hřiště. Zároveň budeme ale tento způsob realizace veřejně prezentovat a tím motivovat další dárce k investicím do veřejných prostranství.

Jakým způsobem probíhala komunikace s médii a jaké byly mediální výstupy?

Článek PrahaIN.cz
Článek DOLCE VITA
Článek Pražský patriot
Článek na webu MČ Praha 10