Hodonín: Dobrá praxe napříč žákovskými parlamenty v ORP

Žáci z parlamentů základních škol ORP Hodonín společně sdíleli příklady dobré praxe. Celodenní setkání nabídlo bohatý program včetně soutěžních prezentací aktivit jednotlivých parlamentů před odbornou porotou složenou s pozvaných hostů. Neméně přínosná byla společná diskuze i vzájemná inspirace a podpora dětí v dalších aktivitách.

Název obce/města/regionu: Hodonín
Příjmení, jméno: Mikušová Lenka
Organizace: Město Hodonín
E-mail: mikusova.lenka@muhodonin.cz
Telefon: 518 316 318, 606 714 501
Téma: Komunikace mezi veřejnou správou, občany a dalšími subjekty, participace
Kvalita a prostupnost vzdělávání; inovativní aktivity škol; poradenství pro rodiče

Cílem setkání bylo nejen vzájemně sdílet dobrou praxi mezi žákovskými parlamenty všech ZŠ v ORP Hodonín včetně víceletého gymnázia, ale také se vzájemně inspirovat a motivovat k další činnosti. Dále dát členům parlamentu zpětnou vazbu, jak místní politici a osobnosti vnímají jejich důležitost. Setkání předcházela soutěž prezentací z jednotlivých parlamentů, ve kterých měli možnost se podělit o dobrou praxi na svých školách - co se jim povedlo, na čem pracovali, jaké akce uskutečnili, atd.

Hlavním výstupem bylo seznámení a navázání kontaktů mezi jednotlivými parlamenty. V průběhu setkání účastníci vytvořili pocitovou mapu města Hodonín, ve které každý účastník vyznačil místa, kde se mu ve městě líbí, kde se necítí bezpečně a kde by uvítal nové nebo lepší podmínky pro sport.

Kroky k realizaci:
- propojení Dětského a Studentského parlamentu Hodonín (dále jen DP a SP), Klubu mladých Střediska volného času Hodonín a agendy Zdravé město Hodonín - společná akce
- sestavení harmonogramu a informování všech ZŠ v ORP Hodonín o připravované akci
- pozvánka + pravidla zapojení do soutěže prezentací žákovského parlamentu
- sběr prezentací
- hlasování veřejnosti přes Munipolis (Mobilní Rozhlas) města Hodonín, propagace přes web a sociální sítě města Hodonín, přihlášených škol a DP a SP.
- setkání parlamentů proběhlo 21.2.2024 - představení všech soutěžních prezentací samotnými členy, vyhlášení vítězů z hlasování veřejnosti a cena poroty, která se skládala z místních politiků a známých osobností. Následovaly kulaté stoly s politiky a osobnostmi, při kterých se děti ptaly na různá témata, která je zajímala, a proběhla společná diskuze všech zúčastněných.

Děti si vyzkoušely prezentaci své školy před publikem a komunikaci, vyjadřování svých názorů a postojů u kulatého stolu s politiky a známými osobnostmi.

Začátek aktivity: 01.09.2023
Konec aktivity: 29.02.2024

Jaké byly finanční náklady na realizaci aktivity? [tis. Kč] 22
Jak byla aktivita financována?

Náklady činily 22.100,- Kč.

Vícezdrojové financování:
- ceny pro vítěze a účastníky - rozpočet Zdravého města Hodonín
- občerstvení a materiální náklady - rozpočet Dětského a Studentského parlamentu Hodonín

Jaká doporučení/rady lze z realizace Vašich aktivit vyvodit a poskytnout ostatním obcím/městům s podobným záměrem?

Aktivity můžeme doporučit pro mnohé přínosy pro město, kterými jsou např.:

Podpora aktivit školních parlamentů.
Propojení činností školních parlamentů s místními politiky.
Propojení parlamentů v ORP Hodonín.
Získání nových zkušeností a nápadů pro činnost v parlamentech.

Jaké byly silné stránky Vaší aktivity/projektu při jeho realizaci?

Propojení DP a SP s agendou Zdravého města Hodonín.
Silná podpora města Hodonín a zúčastněných spádových obcí.
Zapojení Mezinárodní sítě zdravých měst.
Celou akci moderovali zástupci DP a SP.

Jaké byly slabé stránky Vaší aktivity/projektu při jeho realizaci?

Soutěže a samotného setkání se zúčastnil nízký počet škol.
Ne všechny ZŠ v ORP Hodonín mají parlament.
Pocitová mapa byla zaměřena na Hodonín, nikoli na ORP Hodonín - děti ze spádových obcí se tolik nezapojovaly.

Plánujete aktivitu/projekt dále rozvíjet/udržovat? Setkání bychom chtěli v budoucnu opakovat po dvou letech. Členové studentského parlamentu přišli s návrhem zorganizovat podobné setkání i pro parlamenty středních škol.

Jakým způsobem probíhala komunikace s médii a jaké byly mediální výstupy?

Web Zdravého města Hodonín: Dobrá praxe mezi parlamenty

Článek na webu města: Žáci z parlamentů základních škol sdíleli příklady dobré praxe (28.2.2024)

Reportáž - Televize TVS (2.2.2024)

Video vytvořené studenty parlamentu

Další poznámky

Další poznámky Pro případ opakování této akce bychom doporučili zaměřit se na zvýšení motivovanosti o zapojení ZŠ a spádových obcí. Bylo by určitě velmi přínosné a zajímavé, kdyby se podobné akce nesoustředily jen na město Hodonín, ale také do okolních obcí, které mají mnoho co nabídnout, a oživit tak samotnou akci.

Podpořili bychom také možnost vytvořit v budoucnu více platforem, kde by děti dostaly prostor pro sdílení své praxe, názorů a postojů. Místo, kde by se děti mohly projevit a aktivně se zapojit do dění ve svém okolí. Zároveň by se tak naučily prezentovat názory politikům jako svým komunikačním partnerům.

Název: Město Hodonín + Dětský a Studentský parlament Hodonín + Agenda Zdravého města
Adresa: Masarykovo nám. 53/1, 695 01 Hodonín
Web: http://www.hodonin.eu

Další aktéři

Název:Klub mladých Střediska volného času Hodonín
IČO nebo jiný registrační údaj:49939386
Adresa:Nám. B. Martinů 2952/5, 695 01 Hodonín
Web:https://svchodonin.cz/

Název:

Národní síť Zdravých měst ČR, z.s.p.o.
IČO nebo jiný registrační údaj:61385247
Adresa:Na Poříčí 1041/12, 110 00 Praha 1