MAS Železnohorský region: Interaktivní výpravy za dobrodružstvím

„Výpravy“ oslovují široké spektrum zájemců o poznávání Železnohorska – vkládají mu do rukou interaktivní a velmi přehledný nástroj, podle kterého může zvolit téma, náročnost či lokalitu. Doprovodné pracovní listy nezapomínají ani na děti.

Výpravy umožňují všem zájemcům lépe porozumět okolnímu prostředí a fungování krajiny. Zároveň poskytují hlubší vhled do kulturního dědictví regionu a místní historie.

Název obce/města/regionu: MAS Železnohorský region
Příjmení, jméno: Korejtková Kateřina
Organizace: MAS Železnohorský region, z.s.
E-mail: vn.konzult@gmail.com
Téma: Environmentální vzdělávání a osvěta (informace, programy, akce a kampaně)

„Výpravy“ zhodnocují skoro 20-ti letou práci v regionu - v mnoha oblastech a ve spolupráci s řadou subjektů, vč. lokálních producentů.  Jedním z hlavním záměrů je podpořit návrat ke kořenům, k podstatě vnímání života v ucelené formě ve svém bezprostředním přirozeném okolí.

Výstupem společné práce je 34 výprav v interaktivní online podobě rozdělených do 5 tematických oblastí:

1. Historie
2. Život na venkově
3. Geologická minulost
4. Voda v krajině
5. Příroda a krajina

Interaktivní výpravy jsou dostupné na webu MAS k využití všem zájemcům o poznávání okolní krajiny jiným přístupem, kdy návštěvník se stává průvodcem sám sobě nebo ostatním.

Zpracování proběhlo se širokým zapojením řady aktérů z celého regionu – od pracovníků MAS po řadu odborníků, se kterými organizace dlouhodobě pracuje (pedagogové, pracovníci informačních center, geoparku, odborníci na cestovní ruch, členové MAS, lokální producenti, krajináři, atd.). Vlastní výstup zpracovával užší tým vedený architektkou se zaměřením na prezentaci funkce krajiny a její historii. Oponenturu provedli pedagogové, aby výpravy byly vhodné pro školní výpravy.

Původně projekt vznikal v omezené formě v rámci MAP pro školy. V průběhu zpracování ukázal tak vysoký potenciál, že byl rozšířen a modifikován pro kohokoli, kdo projeví zájem.

Navazuje Váše aktivita/projekt na nějaký politicko-strategický dokument? Strategie rozvoje MAS Železnohorský region, z.s.
Vznikly konkrétní dokumenty (publikace, videozáznamy, metodiky.. )?

Interaktivní webové prostředí: VÝPRAVY ZA DOBRODRUŽSTVÍM

Ke každé výpravě je zpracován samostatný PDF manuál, který si výletnici mohou stáhnout nebo vytisknout - viz ukázka.

Dále vnikly propagační materiály a VIDEOPOZVÁNKA k poznávání Železnohorska.

Začátek aktivity: 01.01.2022
Konec aktivity: 30.06.2022
Délka přípravy projektu: [měsíců] 6

Jaké byly finanční náklady na realizaci aktivity? [tis. Kč] 300
Jak byla aktivita financována? v rámci MAP, z vlastních zdrojů MAS a dále ve formě dobrovolné aktivity týmu lidí
Detailní rozpis: zpracování kompletních materiálů vč. interaktivní verze na webu

Jaká doporučení/rady lze z realizace Vašich aktivit vyvodit a poskytnout ostatním obcím/městům s podobným záměrem? Obdobné aktivity doporučujeme plánovat s tím, že vím, jak a k čemu budou sloužit, jak je propojím s již funkčními aktivitami, jak je budu provozovat a z čeho financovat. Tak znásobím jejich efektivitu a praktický přínos.

Rizika, překážky a pozitivní okamžiky v procesu realizace

Jaké byly silné stránky Vaší aktivity/projektu při jeho realizaci?

Propojení mnoha samostatných již funkčních a ověřených aktivit a následné jejich rozšíření, zkvalitnění.

Multifunkční zapojení mnoha subjektů v regionu = znásobení šíření informací a následné využitelnosti.

Setkali jste se při realizaci aktivit/projektu s událostí, která je/ho zásadně ovlivnila? Vznik aktivity ovlivnila doba covidu, kdy došlo k bezprecedentním společenským omezením ve smyslu využívání služeb a pohybu občanů v krajině. Proto se skladba "výprav" zaměřila zcela cíleně na vše, co lze využívat bez jakéhokoli omezení, pouze s respektem k roční době ve svém bezprostředním okolí.

Byl nějakým způsobem měřen a vyhodnocen dopad realizované aktivity/projektu?

Dopad není měřen cíleně, pouze na základě velmi kladné zpětné vazby subjektů či jednotlivců, kteří aktivitu využili (školy, skupiny seniorů, rodiny s dětmi).

Na základě absolvování výpravy školami je zpětná vazba zajištěna cíleně = děti ručně kreslí obrázky = za to obdrží školní kolektiv "PPP" (pytel plný překvapení = věcí určených k pohybu v přírodě).

Plánujete aktivitu/projekt dále rozvíjet/udržovat? Na základě zpětné vazby je MAS připravena a schopna upravovat průběžně detaily výprav, okruhy témat dle zájmu cílových skupin.

Jakým způsobem probíhala komunikace s médii a jaké byly mediální výstupy?

Informace jsou šířeny v rámci sociálních sítí, v rámci místních zpravodajů. Byly prezentovány v rámci článků pro média TO Chrudimsko-Hlinecko, Geopark Železné hory, kam MAS ŽR územně patří.

Informace šly cíleně pracovníkům v rámci informačních center, knihoven, pořadatelů zájmových volnočasových aktivit, sdružení seniorů.

Příloha:

Další poznámky

Další poznámky Jedná se o zhodnocení všeho pozitivního, co kdy v regionu bylo zpracováno a třeba i z časových či lidských kapacit nebylo dotaženo do funkčního konce. Do aktivity se promítla životní a pracovní dloholetá multifunkční zkušenost všech lidí, kteří byli zapojeni v týmu s důrazem na přínos a především praktičnost. Tím je zajištěna přirozená dlouhodobá využitelnost.

Název: MAS Železnohorský region, z.s.
Adresa: Náměstí Míru 288, 538 03 Heřmanův Městec
Web: http://www.zeleznohorsky-region.cz

Další aktéři

Název:TIC Nasavrky (organizace města)
IČO nebo jiný registrační údaj:00270580
Adresa:Náměstí 37, 538 25 Nasavrky
Web:http://www.nasavrky.cz

Název:

TIC Třemošnice (organizace města)
IČO nebo jiný registrační údaj:00271071
Adresa:1. Máje 56, 538 43 Třemošnice
Web:http://www.tremosnice.cz

Název:

Geopark Železné hory (Vodní zdroje Chrudim spol. s r.o.)
IČO nebo jiný registrační údaj:15053865
Adresa:U vodárny 137, 537 01 Chrudim