• naše weby..
  • ..
  • .

Města přátelská seniorům

Města
přátelská seniorům Národní síť Zdravých měst ČR

Jihlava: Dětské zastupitelstvo jako partner pro město a jeho rozvoj

Koncepce Dětského zastupitelstva v Jihlavě je jedinečná tím, že kombinuje vzdělávací cíle se zapojením mladých lidí do navrhování skutečných změn v prostředí města, ve kterém žijí. Tento přístup vytváří praktický nástroj pro občanské vzdělávání, který umožňuje mladým lidem aktivně se podílet na řešení reálných problémů a stát se spolutvůrci změn.
Více info o městě

Základní informace

Název obce/města/regionu: Jihlava
Příjmení, jméno: Mrázková, Táňa
Organizace: statutární město Jihlava
E-mail: tana.mrazkova@jihlava-city.cz
Telefon: 565 591 863
Téma: Komunikace mezi veřejnou správou, občany a dalšími subjekty, participace
Kvalita a prostupnost vzdělávání; inovativní aktivity škol; poradenství pro rodiče

Popis a výstupy

Co bylo cílem? Co byly hlavní výstupy? Jaký byl průběh / kroky realizace?

Cílem pilotního ročníku dětského zastupitelstva (DZ) bylo:
- zapojit mladé lidi do aktivního zájmu o město, dát jim příležitost hledat problémy a nalézat jejich možná řešení a názorně ukázat, jak funguje správa města
- obnovit a posílit vztahy a spolupráci mezi školními parlamenty městem zřizovaných škol. Pilotovaný model DZ primárně počítá se zapojením žáků a žákyň prostřednictvím školních parlamentů (ŠP) a s prací dětí ve školách.
- sběr podnětů o životě ve městě z perspektivy mladých lidí, jejich zkušeností a potřeby.

Hlavním výstupem je definice tří nejvíce problémových oblastí v Jihlavě z pohledu žáků a žákyň základních škol. Hmotným výsledkem je dokument "Zjištění a návrhy mladých zastupitelů a vyjádření vedení města a odborů". Nehmotným, ale neméně důležitým, byla možnost vyzkoušet si nový model, jak zapojit mladé, jak s nimi spolupracovat, co od nich očekávat, zjistit rizika a dát doporučení a návrhy pro další roky.

Jaký byl průběh / kroky realizace?

• Vyjednání koncepce DZ, vtažení koordinátorů/ek ŠP a zformování řešitelského týmu (červen – září 2023). Realizační tým ve spolupráci s odborem školství, kultury a tělovýchovy zorganizoval zářijové informační setkání pro koordinátory/ky školních parlamentů. Cílem bylo představit koncept DZ, získat na něj zpětnou vazbu (včetně brainstormingu, vymezení možných témat pro práci žáků a sběru potenciálních rizik a obav) a motivovat koordinátory/ky k aktivní spolupráci.

• Výběr mladých zastupitelů a zastupitelek, hledání a výběr prioritních témat (září – listopad 2023). Každá z deseti jihlavských základních škol má svůj vlastní parlament či jinou organizační skupinu žáků. Školní parlamenty vybraly ze svých řad dva mladé lidi, kteří školu následně reprezentovali v DZ. Přípravy na zasedání už proběhly na škole. Školní parlamenty pod vedením koordinátorů/rek vybraly až tři témata týkající se života ve městě, která jsou pro ně zajímavá či palčivá. Témata měla splňovat tato tři kritéria – 1) týkat se Jihlavy, 2) týkat se všech žáků a 3) být řešitelná. Výsledkem 1. jednání DZ bylo určení osmi nejčastějších témat, z nichž pak preferenčními hlasy určili zastupitelé tři hlavní.

• Mapování priorit, tvorba společných vizí a návrhů opatření (prosinec 2023 – březen 2024). Příprava na další zasedání DZ pokračovala opět ve školách. Každá škola si vybrala jedno z těch tří témat a žáci společně s koordinátory/kami připravili návrhy řešení, jak problematickou situaci vylepšit. Zajímavé podněty vznikaly nejen v přípravné fázi ve školách, ale také u diskuzních stolů a při samotných prezentacích na DZ.

• Představení návrhů politikům, sběr zpětné vazby a společná diskuze (březen – duben 2024). Na třetím jednání DZ bylo více než 30 konkrétních návrhů na změny představeno politikům města i vedoucím úředníkům magistrátu. Všemi předloženými návrhy se město zabývalo a bude se snažit alespoň některá z nich řešit.

• Soupis výstupů, vyhodnocení dopadů a výhledy do budoucna (květen – červen 2024). Na závěr pilotního ročníku byla sepsána Výstupní zpráva pilotního ročníku Dětského zastupitelstva města Jihlavy, kde byly vyhodnoceny zkušenosti, přínosy a dána doporučení pro další ročník.

 

Navazuje Váše aktivita/projekt na nějaký politicko-strategický dokument?

Strategický plán statutárního města Jihlavy na roky 2023–2032 - N3.2.O3 Zapojení veřejnosti do plánování a rozhodování

Vznikly konkrétní dokumenty (publikace, videozáznamy, metodiky.. )?

Vznikla Výstupní zpráva pilotního ročníku Dětského zastupitelstva města Jihlavy - Přínosy a doporučení, viz příloha

Začátek aktivity: 01.06.2023
Konec aktivity: 30.06.2024
Příloha
Foto JPG (37 kB)
Foto JPG (75 kB)

Rozpočet

Jaké byly finanční náklady na realizaci aktivity? [tis. Kč] 267
Jak byla aktivita financována? Projekt Dětského zastupitelstva proběhl v rámci projektu města „Rozvoj zapojení veřejnosti do rozhodovacích procesů a veřejných konzultací ve městě Jihlava“ financovaného z fondů EHP 2014-2021.

Doporučení a inspirace

Jaká doporučení/rady lze z realizace Vašich aktivit vyvodit a poskytnout ostatním obcím/městům s podobným záměrem? Základem je dobrá komunikace koordinátora DZ se všemi zúčastněnými stranami. Doporučujeme již od začátku vysvětlovat, jak bude projekt fungovat, jaké jsou cíle, limity, možnosti atd.
Jaké byly silné stránky Vaší aktivity/projektu při jeho realizaci?

• Projekt poskytl žactvu spektrum nových zkušeností, dovedností a znalostí, které jsou cenné pro jejich budoucí život v demokratické společnosti.
• Projekt nabídl mladým příležitost podílet se na diskuzích o podobě města s jeho současným politickým vedením. Mladí lidé mohli otevřeně vyjádřit své názory a přispět k mapování a řešení celoměstských problémů. Skutečnost, že projekt mladým umožnil zapojení do „vážné diskuze dospělých“, je žactvem vůbec nejčastěji zmiňovaný přínos.
• Město získalo informace s nepopiratelnou vypovídající hodnotou o vnímání jihlavského života očima mladých lidí.
• Projekt dále vytvořil řadu příležitostí pro navázání kontaktů mezi koordinátory/kami ŠP a propojení jednotlivých základních škol, čímž podpořil možnosti budoucí meziškolní spolupráce. Koordinátoři a koordinátorky ŠP pozitivně reflektovali především vzájemné předávání zkušeností a dobré praxe.

Jaké byly slabé stránky Vaší aktivity/projektu při jeho realizaci?

• časová náročnost celého procesu
• finanční náročnost projektu v takovémto pojetí

Monitorování a evaluace

Byl nějakým způsobem měřen a vyhodnocen dopad realizované aktivity/projektu?

Všichni zúčastnění koordinátoři i žáci byli požádáni o zhodnocení projektu - dotazníkové šetření.

Evaluační zpráva - viz příloha Výstupní zpráva pilotního ročníku Dětského zastupitelstva města Jihlavy - Přínosy a doporučení

Plánujete aktivitu/projekt dále rozvíjet/udržovat? Ano, chystá se pokračování konceptu Dětského zastupitelstva. Každý rok se budeme zaměřovat na jeden konkrétní problém, který děti popsaly v rámci tohoto projektu.

Média, propagace

Jakým způsobem probíhala komunikace s médii a jaké byly mediální výstupy? Informace o projektu byly zveřejňovány na webu města, facebooku města, v oficálním zpravodaji města Ježkovy oči
Příloha:

Aktéři

Název: statutární město Jihlava
IČO nebo jiný registrační údaj: 00286010
Adresa: Masarykovo náměstí 1, Jihlava
Web: http://www.jihlava.cz
Detailně zpracované dobré praxe

Nejčtenější dobrá praxe

Web Města přátelská seniorům obsahuje 260 příkladů dobré praxe ze 78 míst v České republice.
TISK
i